Melis A. Yiğitbaş - Uzman Psikolog/ Uzman Çift ve Aile Terapisti,

2005 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini 2010 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında University of California, Berkeley Üniversitesi’nde “Social Welfare ” (Sosyal Hizmetler), ve “Peace and Conflict Studies” (Barış ve Çatıma Çalışmaları)  alanlarında çalışmalarda bulundu.

Lisans eğitimimin ardından 2011 yılında İngiltere’de University of East London’da Uygulamalı Psikoloji (MSc Applied Psychology) Yüksek Lisans programını “Onur Derecesi” ile tamamladı.

Bu programda psikolojinin farklı alanlarında (İlişki Psikolojisi, Pozitif Psikoloji, Sağlık Psikolojisi ve Eleştirel Psikoloji) teorilerle saha uygulamalarının uyuşmadığı noktalar ve buna bağlı olarak gerekli olan saha geliştirme çalışmaları üzerine araştırmalar yaparak makaleler yazdı. Yüksek Lisans tezini ise üç ayrı ülkeden (Türkiye, İngiltere, Hindistan) topladığı datalarla “Biyolojik, Çevresel ve Kültürel Değişkenlerin Bireylerin yada Toplumların İyimserliğine Etkisi” üzerine yazarak başarıyla tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre “Duyu Bütünleme”(Sensory Integration) alanında çalıştıktan sonra Amerika’daki Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans kriterlerine uygun olarak hazırlanan, Türkiyede’ki ilk Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans Programını, Doğuş Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi (Süpervizyonlu) Yüksek Lisans Programını, derece ile tamamladı. 

Yüksek lisans çalışmaları süresince kameralı odadan izlenerek aldığı yoğun canlı süpervizyon sonrasında bireysel, çift ve aile terapisi alanlarında uzmanlaştı ve Uzman Çift ve Aile Terapisti ünvanını aldı.

Klinik stajlarını Özel Fransız La Paix Hastanesinde, Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi ve Tuvana Okumaya İstekli Çocuk Derneği’nde (TOÇEV) tamamladı. 

Bir süre VKV Amerikan Hastanesi’nde Uzman Psikolog/Çift ve Aile Terapisti ünvanı ile çalışmalarını sürdürdükten sonra 2017 yılı itibari ile, çiftlere uygun daha esnek çalışma saatleriyle bireysel olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Başlıca çalışma alanları arasında: 

  • Bireysel Psikolojik Danışmanlık
  • İlişki Danışmanlığı (Partnerler Arası, Aile İlişkileri, İş ve Arkadaş ilişkileri)
  • Evlilik Öncesi Danışmanlığı
  • Evlilik Danışmanlığı
  • Aldatma Sonrası Süreç Danışmanlığı
  • Geniş Aile Zorluklukları ile ilgili Danışmanlık
  • Boşanma Danışmanlığı bulunmaktadır.

Ayrıca Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği(ÇATED), The International Centre For Exellence In Emotionally Focused Therapy (ICEEFT) üyesi, Duygu Odaklı Birey, Çift ve Aile Terapisi Derneği (DOÇAT) ’ın kurucu üyelerindendir.