Evlilik Danışmanlığı

Evlilik partnerin ailenin bir parçası haline getiren ve artık sadece iki kişi olarak değil, maddi manevi bir çok alanda bir takım olarak hareket etmenizi, aileler, çocuklar, arkadaşlar, işler ve hayata karşı duruşun da birlikte senkronize hale geldiği bir ilişki sistemine dönüşür.

Bu bağ güvenli bir bağ olduğunda hayat tatmini, mutluluk ve hatta özgürlük hisleri de yüksek olacak çocuklu yada çocuksuz olarak “bir elin nesi var iki elin sesi var” olarak ilerlemeyi yani hayatı kolaylaştıracak önemli bir dayanak haline gelecektir.

Eşinizle olan bağ güvensiz olduğunda ise tüm bu özellikler tam tersine dönecek, zorlayacak, yalnız, ümitsiz, çaresiz ve hatta kapana kısılmış hissettirecek ve yoracaktır.

Gottman Enstitüsü araştırmalarına göre bir çiftin terapiye gitmeye karar vermesi ortalama 6 yıl almaktadır. Problemler ise çok önceleri cereyan etmeye başlamaktadır.

Evlilik danışmanlığı, konu her ne olursa olsun, kimi zaman partnerin suçlu olduğunu düşünmenin dayanılmaz rahatlığını taşımanın normal olduğunu bilinse de suçlu aramadan, kişilerin problemlerdeki sorumluluklarını kabul ederek, ilişkinin bir ekip işi olduğunun ve tek taraflı düzeltilmesinin mümkün olamayacağının farkındalığıyla senkronize olarak tamir yapabilmeye yardımcı olur.

Kimi zaman sadece uzaklaşma, çözülemeyen kısır döngüler, aileler, çocuklardan sonra yaşanılan uzaklaşmalar yada evlilik öncesinden süregelen problemlerin devam etmesi, evleri ayırma, boşanmaya karar verme yada yaşanılan büyük kavgalar olmasına bakılmaksızın problem ile ilgili farkındalık kazanma ve el ele üstesinden gelebilmeye olanak sağlar.